3 wskazówki dotyczące konserwacji szamba

System septyczny w Twoim domu wymaga ciągłej pielęgnacji i konserwacji, aby dłużej funkcjonować. Oprócz dużych oszczędności na kosztach napraw, dobrze utrzymany system septyczny zapewnia, że ​​środowisko pozostaje bezpieczne dla Ciebie i Twojej rodziny.

Wszystkie części systemu septycznego — w tym zbiornik i drenaż — muszą działać bezproblemowo, aby skutecznie pozbyć się odpadów z domu. Dowiedz się o podstawowych praktykach konserwacyjnych, które mogą zwiększyć wydajność szamba przez długi czas.

1. Obserwuj, co spływa po twoich drenażach         

Wszystko, co wyrzucasz do kanalizacji, ostatecznie trafia do systemu septycznego. Niektóre przedmioty mogą siać spustoszenie w zdrowym systemie septycznym. Co zaskakujące, skorupki jajek, fusy z kawy i mąka mogą być szkodliwe dla systemu septycznego. Te odpady mogą wydawać się nieszkodliwe, ale w końcu mogą zatkać rury odpływowe.

Weźmy na przykład wyrzucenie skorupek jajek do śmieci kuchennych. Wywóz śmieci najpierw rozdrabnia je na małe kawałki. Następnie oleiste odpady, takie jak tłuszcze i tłuszcze, łączą się z cząstkami skorupek jajek i tworzą uporczywe zatory w rurach. Tłuszcz w drenach może pochodzić z odpadów spożywczych, w tym masła, śmietany i innych tłustych produktów, które mogłeś wysłać do kanalizacji.

Gdy rury odpływowe zatkają się, możesz spodziewać się wielu innych problemów z systemem, w tym wycieków ścieków. Aby być bezpiecznym, nie zrzucaj niczego, co może później spowodować problemy. Nawet przedmioty z etykietą nadającą się do spłukiwania (zwłaszcza produkty sanitarne) mogą nie być dobrym pomysłem do spłukiwania kanalizacji.

2. Monitoruj swoje nawyki związane z używaniem wody 

Twój system septyczny ma limit pojemności ścieków. Jeśli Twoje nawyki dotyczące zużycia wody są znacznie większe niż te, które może obsłużyć Twój system, niektóre ścieki mogą zostać nieoczyszczone. Nieoczyszczone ścieki mogą przedostać się do zlewni i zanieczyścić wody gruntowe.

Szambo o mniejszej pojemności obsługujące duże gospodarstwo domowe oznacza więcej ścieków — nawet przy normalnym zużyciu wody. Dlatego jeśli podejrzewasz, że Twój system septyczny może być przeciążony, dobrym początkiem może być zmiana nawyków związanych z używaniem wody.

Możesz rozłożyć działania związane z dużym zapotrzebowaniem na wodę, aby dać swojemu systemowi trochę miejsca na oddychanie. Na przykład, zamiast jednocześnie uruchamiać zmywarkę i pralkę, zaplanuj te czynności na różne dni. W ten sposób drastycznie zmniejszasz ilość ścieków wpływających do szamba.

3. Zaplanuj regularne przeglądy pompowania 

Ogólne wytyczne dotyczące systemu septycznego zalecają przeprowadzanie profesjonalnych inspekcji septycznych co trzy lata . Na szczęście regularne inspekcje to doskonały sposób na wcześniejsze zidentyfikowanie problemów z systemem, zanim się pogorszą.

Szybsze odkrycia mogą również obniżyć oczekiwane koszty naprawy i przedłużyć żywotność systemu septycznego. Jeśli zajmiesz zbyt dużo czasu, zanim sprawdzisz stan swojego zbiornika, możesz mieć trudności ze zrozumieniem, od czego zacząć, jeśli nagle coś pójdzie nie tak.

Zanim zaplanujesz profesjonalną inspekcję, najpierw poświęć trochę czasu na przyjrzenie się widocznym częściom szamba. Zanotuj wszelkie widoczne nieszczelności, aby ułatwić pracę ekspertowi serwisowemu po przybyciu na inspekcję. Specjalista może zacząć od sprawdzenia zbiornika, aby sprawdzić, czy jest pełny, czy nie. W zależności od ich ustaleń, ekspert ds. systemów septycznych może zasugerować harmonogram pompowania dostosowany do Twoich nawyków dotyczących zużycia wody.