Pianka poliuretanowa na pierwszej linii konstrukcji.
W pracach izolacyjnych i uszczelniających nowoczesnych budynków nie można obejść się bez pianki poliuretanowej . Mimo, że pianki są obecne na rynku od dość dawna, producenci nieustannie proszeni są o poradę, jak pianka działa i jakimi kryteriami należy się kierować, aby dokonać właściwego wyboru do konkretnego obszaru zastosowania.
Syntetyczny poliuretan polimerowy odkryto w Niemczech w drugiej połowie lat 30. XX wieku, a kilkanaście lat później w USA wprowadzono sztywną piankę do izolacji. Ponieważ jest to polimer odporny na chemikalia, warunki atmosferyczne i zużycie mechaniczne, którego sposób wytwarzania jest stosunkowo prosty i ma wiele obszarów zastosowań, nie znaleziono lepszej alternatywy dla poliuretanu w budownictwie. Wysokiej jakości pianka poliuretanowa charakteryzuje się drobną porowatością, jednolitą strukturą, dobrą stabilnością spoin, bardzo dobrą przyczepnością do podłoża oraz szybkim twardnieniem.
Mówiąc prościej, jednoskładnikowe pianki poliuretanowe dzielą się na podstawowe i specjalne. Piankami specjalnymi są kleje piankowe i pianki ognioodporne elastyczne pianki . Pianki podstawowe przeznaczone są do użytku całorocznego lub zimowego i obejmują pianki o wysokiej wydajności lub niskim rozszerzeniu wtórnym , pianki wypełniające, wałki poliuretanowe, pianki natryskowe lub pianki o niskiej zawartości izocyjanianów itp.
Ogólna zasada jest taka, że pianki słomowe charakteryzują się znaczną wtórną ekspansją, a pianki pistoletowe małą wtórną ekspansją. Różnica wynika z fizyki – jeśli w przypadku pianki słomkowej ciśnienie jest uwalniane podczas wylewania się piany z puszki, to w przypadku pianki pistoletowej jest ono uwalniane na końcu pistoletu, co zapewnia jednolitą puszystą strukturę, minimalny słupek -ekspansja i maksymalna wydajność. Pomiędzy tymi dwoma znajdują się pianki z cienkim aplikatorem, w którym to przypadku pianka jest ściskana w spuście. W porównaniu z pianką ze słomy wydajność jest lepsza, a ekspansja wtórna jest mniej znacząca. W wyniku rozwoju produktowego i chemicznego opracowano szereg pianek o określonym składzie, które zostały dostosowane w taki sposób, aby stosowanie na danym etapie prac było jak najbardziej wygodne. Na przykład, elastyczna pianka słomkowa, której ekspansja jest mniejsza niż przeciętna lub pianka natryskowa z dyszą, która rozszerza się w 100%. Cechą wysokiej jakości kleju piankowego jest zawsze niskie ciśnienie rozprężania.
Wyroby z poliuretanu przeznaczone są przede wszystkim do izolacji, uszczelniania i wypełniania. Pianki nie mogą pełnić funkcji nośnej i nie nadają się do mocowania. W różnych krajach stosowane są różne praktyki budowlane, ale prawie zawsze zalecane jest stosowanie mocowań mechanicznych, zwłaszcza podczas montażu okien. Po raz kolejny wyjątkiem jest klej piankowy, który można również wykorzystać do mocowania. Przy opracowywaniu klejów piankowych wiele uwagi poświęcono ich dobrym właściwościom adhezyjnym. Chociaż konwencjonalne pianki mają również dobre właściwości klejące, pianki nie należy stosować jako kleju. Istnieją określone wymagania dotyczące przyczepności, a użycie pianki zamiast kleju w krytycznych miejscach może nie działać.
Pianka poliuretanowa do utwardzenia wymaga wilgoci z powietrza, a uprzednio zwilżona powierzchnia zapewnia lepszą strukturę pianki. Nawilżanie zalecane jest latem oraz w przypadku powierzchni porowatych i suchych. W przypadku pianek zimowych (do -18°C) wilgotność powietrza może być niższa, co już zostało uwzględnione w składzie pianek stosowanych przy ujemnych temperaturach. Należy jednak upewnić się, że podłoża są wolne od lodu i szronu.
Należy zwilżyć spoinę lub powierzchnię, na której produkt ma być montowany, a nie samą piankę. Woda uszkadza strukturę pianki. Najlepiej użyć opryskiwacza, z którego płyn wydostaje się w postaci delikatnej mgiełki. Kropelki wody nie mogą pozostawać na powierzchni spoiny. W razie potrzeby kropelki muszą wyschnąć przed użyciem pianki. W przypadku nakładania pianki w dwóch warstwach konieczne jest również zwilżenie pierwszej warstwy pianki. W związku z powyższym, pianki poliuretanowe nie mogą być stosowane w pomieszczeniu lub otworze zamkniętym, ponieważ nie ma wystarczającej wilgotności do utwardzenia pianki.
Przed użyciem należy wstrząsnąć puszką z pianką 20 razy w celu wymieszania składników i zapewnienia dobrej struktury piany. Następnie puszkę należy odwrócić do góry dnem i przykręcić do pistoletu. Jeśli puszka zostanie przykręcona do pistoletu bez uprzedniego potrząsania, wypłynie trochę gazu. Gaz ma wpływ na wydajność produktu i część piany może pozostać w puszce.
Gaz jest najbardziej niebezpiecznym składnikiem pianki poliuretanowej (ryzyko wybuchu), dlatego puszki z pianką muszą być przechowywane i transportowane w pozycji pionowej. Ponieważ puszka jest pod ciśnieniem i jest łatwopalna, pianę należy chronić przed przegrzaniem i trzymać z dala od źródeł zapłonu. Ze względu na bezpieczeństwo aerozolu nie należy pozostawiać produktu na słońcu na placu budowy lub w samochodzie. Odpowiednia temperatura przechowywania wynosi od +5°C do +30°C. Ważne jest, aby puszka była nienaruszona i pozbawiona jakichkolwiek wgnieceń. Po zużyciu puszki należy opróżnić i przekazać do zbiórki odpadów.
Aplikacja pianki poliuretanowej nie stwarza żadnego zagrożenia przy użyciu środków ochrony indywidualnej, takich jak rękawice i okulary ochronne, a pomieszczenie jest wentylowane. Zamontowana i utwardzona pianka nie wydziela szkodliwych związków.
Żywotność pianki poliuretanowej zabezpieczonej przed promieniowaniem UV jest bardzo długa. Nie gnije, nie pleśnieje, nie zapada się ani nie kruszy, jest odporny na znaczne wahania temperatury i wilgotności.